لوله و اتصالات پنج لایه

مشخصات لوله و اتصالات پنج لایه

لو له پنج لایه در حال حاضر یکی از ارکان سیستم لوله کشی دقیق و با دوام است. شاید قبل از تهیه خوراک، پوشاک و مسکن مهم ترین نیاز انسان احساس آرامش و امنیت باشد. اما این نیاز با استفاده از حداقل های یک زندگی فراهم خواهد شد. بنابراین ساخت خانه ها و ساختمان هایی که این نیازهای حیاتی انسان را برآورده کنند، بسیار مهم خواهد بود.

برای داشتن ساختمانی ایمن که مقاومت های لازم را در برابر بسیاری از شرایط نا متعارف و حوادث داشته باشد، نیاز به مواد و مصالح ساختمانی است که این نیاز را برآورده کنند. یکی از تجهیزاتی که برای سختمان ها حیاتی هستند لوله های آب سرد و گرم ساختمان است.

اگر این تجهیزات از جنس های مرغوب و با کیفیتی چون لوله و اتصالات پنج لایه باشند، قطعا با وجود عمر بالا و استقامت فراوان و سایر ویژگی های مطلوبی که دارند، در کل یک سیستم لوله کشی با دوام را شکل می دهند.

بهترین مارک لوله پنج لایه چیست

یکی از موادی که در ساخت لوله های ۵ لایه مورد استفاده قرار گرفته و ویژگی های خاص آن را پدید می آورد، پلیمر PEX است. از آن جایی که محصولات پتروشیمی همواره برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این بار از پلی اتیلن استفاده شده است. پلی اتیلن دارای ویژگی های خاصی که ما انتظار داریم نیست. بنابراین توسط متخصصان طی فرآیندهای خاص شیمیایی تغییر پیدا کرده و تبدیل به PEX می شود تا آن چه ما از آن انتظار داریم را فراهم کند. بنابراین لوله های پنج لایه Pex-Al-Pex بر این مبنا ساخته و روانه بازار شدند.

یکی از این ویژگی ها مقاومت در برابر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر دمای بسیار بالا تا نود درجه سانتی گراد و مقاومت در برابر شرایط بد محیطی و بهبود خواص فیزیکی است. تمام این ویژگی ها باعث شد تا این ماده در ارتباط با لایه های دیگری که در نهایت لوله های مدنظر ما را فراهم می کنند، در ساختار لوله ها مورد استفاده قرار گیرند.

بر این اساس ساختار لوله های پنج لایه دارای چندین بخش می باشد، همان طور که گفته شد بخش شیمیایی آن را بر پایه پلیمر فوق می سازند تا ویژگی های مورد نظر را فراهم کند. ساختار فیزیکی نیز دولایه PEX و یک لایه فلز آلومینویم است که با استفاده از دو لایه چسب در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

همان طور که اشاره کردیم ویژگی های PEX و دلایل استفاده از آن در این لوله ها کاملا مشخص شد. اما از آلومینیوم به چه دلیل استفاده می شود؟ یکی از دلایل آن جلوگیری از انبساط بیش از اندازه پلیمر و دیگری ممانعت از نفوذ اکسیژن به درون آب است. این مورد در سیستم هایی مانند شوفاژها بسیار اهمیت دارد زیرا همانطور که می دانیم، نفوذ آب در این سیستم ها می تواند باعث از میان رفتن فلزات آن ها شود. ویژگی دیگر این آلیاژ این است که باعث می شود تا استحکام این نوع لوله ها بالاتر رود. امکان جوش طولی آلومینیوم باعث استحکام بالاتر خواهد شد.

در خط تولید لوله پنج لایه جی پایپ از دستگاه های با استاندارد بین المللی برای تولید این محصول استفاده می شود که نهایتا یک خط تولید و محصول با کیفیت را فراهم می کنند. دستگاه جوش اولتراسونیک، دقت و کیفیت جوش های بسیار بالا را فراهم می کند. دستگاه کویل تستر برای آزمایش حلقه بعد از تولید به کار برده می شود که با استفاده از این نوع تجهیزات و دستگاه ها می توان کوچک ترین ایراد و سوراخی را شناسایی نمود.

برای این که بتوان از میزان کشش موجود در محصول مطمئن شد به طور مستمر از خط تولید نمونه هایی گرفته شده و آزمون کشش روی آن ها انجام می گیرد. این آزمایش یکی از مهم ترین مراحل است که از کیفیت جوش خط تولید محصول مطمئن خواهیم شد.

با استفاده از نتایج خروجی دستگاه، یعنی نمودارهای نیرو بر کشش می توان می توان کشش و استحکام آلومینوم را بررسی نمود.

دستگاه برست و هیدرواستاتیک آی پی تی، امکان تست لوله ها را در دمای بسیار بالای ۹۲ درجه سانتی گراد و فشار ۲۷ بار فراهم می کنند.

لوله های پنج لایه به خاطر خاصیت پنج لایه ای که دارند ویژگی های فراوانی را به همراه می آورند. این نوع از لوله ها در برابر رسوب، پوسیدگی، خوردگی و نفوذ اکسیژن مقاوم هستند. در نهایت محصولات جی پایپ با طی نمودن مجموعه ای از تست های بین المللی می توانند نهایت بهره وری، دوام، کیفیت و اطمینان را برای ساختمان مورد نظر فراهم نماید.

جی پایپ در بخش لوله و اتصالات پنج لایه مانند کوپلی، پرسی، رزوه ای و کلمپی با همکاری سازمان استاندارد اصفهان توانسته است تا استاندارد های مختلف را دریافت کند. در نتیجه به زودی استاندارد موسوم به پنج که مربوط به استاندارد های سیستم های لوله کشی است را برای اولین بار در کشور کسب می نماید.

میزان مصرف سرب در لوله و اتصالات پنج لایه تا سطح ۵/۳ درصد قابل قبول است که تلاش شده است تا در تولیدات این نوع از محصولات، با هماهنگی هایی که با تولید کنندگان آلیاژ برنج صورت گرفته است میزان سرب در پایین ترین حد ممکن و حتی ۵/۲ درصد قرار بگیرد. این مورد از نظر تامین سلامت و بهداشت آب آشامیدنی بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیرات خورد را بر سلامت و بهداشت جامعه خواهد داشت.

انواع لوله پنج لایه جی پایپ

لوله های پنج لایه با توجه به کاربردی که برای آن ها در نظر گرفته شده است دارای انواع متنوعی هستند. در این میان می توان انواع زیر را برای آن ها بیان نمود. البته نوع ساختار آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

لوله های پنج لایه PEX-AL-PEX

این نوع از لوله ها نوع جدیدی از انواع لوله های پنج لایه هستند که به دلیل ویژگی هایی چون دوام طولانی و مستحکم بودن، مقرون به صرفه تر بودن و قیمت مناسب تری که دارند، امکان نصب ب سرعت بالاتر و ساده تر و در نهایت کسب انواع استاندارهای بهداشتی موجود و رعایت کامل آن ها مورد توجه و استفاده گسترده قرار گرفته است.

از دیگر ویژگی های این نوع از تجهیزات این است که در آن ها با عبور موادی چون سیالات و یا مایعات از درون لوله به خاطر وجود لایه PEX درونی نه تنها ویژگی ها و خواص مواد عبوری حفظ می شود، بلکه به خاطر ساختار صاف و صیقلی مواد لایه درونی خوردگی یا رسوبی را در پی نخواهد داشت.

یکی دیگر از مزایای حضور لایه PEX بیرونی این است که از ضربه های ممکن و انفعالی در زمان نصب یا بعد از آن ، فشار یا خورده شدن لوله ها در طی زمان جلوگیری به عمل می آورد.

لایه دیگر موجود لایه آلومینیوم است که حضور آن در امتدا لوله ها از ورود اکسیژن جلوگیری می کند. برای این کار از تکنولوژی  ultrqsonic استفاده می شود. با کمک این لایه می توان از تعداد اتصالات اضافی برای ایجاد خطوط لوله پنج لایه کم کرد به این دلیل که امکان خم شدن و تغییر جهت را برای آن فراهم می کند و در نتیجه تعداد اتصالات کاسته می شود.

اتصالات لوله پنج لایه جی پایپ

با وجود این که به تعداد اتصالات لوله پنج لایه زیادی در این روش لوله کشی نیاز نیست ولی با این حال در این روش از اتصالات خاص خودش استفاده می نماییم. اتصالات لوله پنج لایه دارای انواع مشخصی است که در طی سال هایی که از تولید این نوع از محصولات می گذرد به مرور به بازار عرضه شده و هر یک دارای ویژگی های خاص خود است. این ویژگی ها باعث می شود تا کاربرد و نوع پیاده سازی آن ها نیز از یکدیگر متمایز شود.

کاربردهای فراوان این لوله ها همواره مورد توجه بوده است. از این میان میتوان به استفاده برای سیستم های آبرسانی و آب آشامیدنی، استفاده در سیستم های برودتی و حرارتی به دلیل مقاومت بالا در برابر گرما و سرمای شدید، استفاده برای کاربردها و مصارف صنعتی، استفاده در صنعت پزشکی و بهداشتی و . . اشاره نمود.

اتصالات ۵ لایه جی پایپ

اتصالات ۵ لایه همان طور که بیان شد دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آن ها با توجه به نوعی که دارند دارای کاربردهای متفاوتی خواهند بود. اتصالات پنج لایه برای انواع لوله ۵ لایه داری سه دسته بندی هستند:

 • اتصالات پنج لایه کوپلی

 • اتصالات پنج لایه پرسی

 • اتصالات پنج لایه کلمپی

 

 

لوله پنج لایه

 انجام آزمایشات گوناگون علمی و دریافت تاییدیه های صادر شده از سوی مراجع ذیصلاح:

 • تحت استانداردهای( ASTMF 1287 و  BS69Z O(BRITISH STANDARD )

شامل تست های:

 • تست کشش (RING STRENGTH)
 • در دماهای متفاوت تحمل فشار تست می شود (PRESSURE TEST)
 • تمامی لایه ها بویژه لایه آلومینیوم از لحاظ ضخامت
 • تست خوردگی (در مقابل آب نمک دریا ۵% – سود سوز آور اشباع – اسید استیک ۹۹% – اسید سولفوریک ۸۸% و اتانول ۹۶%)
 • عدم کرویت ( OUT OF ROUNDNESS)
 • ترکیدن(BURST )

در لوله هایی نظیر نیترات و جی پایپ میزان کارایی و بهره وری این لوله ها را حداکثر ممکن ضمانت می نماید. ارائه گارانتی و بیمه نامه معتبر از سوی شرکت قادر قطعه بین الملل G.G.I نیز فی الواقع تائیدی مطمئن و فراگیر بر این موارد می باشد.

نحوه اتصال لوله های ۵ لایه

از آن جایی که این نوع از لوله ها بسیار منعطف بوده و به راحتی خم می شوند، استفاده از اتصالات در آن ها به مراتب کمتر است. نصب و فرآیند آن نیز به همین نسبت ساده تر و کم هزینه تر خواهد بود.

برای این نوع از لوله ها از روش پرسی و روش کوپلی استفاده می شود. در روش لوله کشی پنج لایه برای تغییر سایز لوله یا تغییر در جهت از این اتصالات کمک گرفته می شود. این دو اتصال بر اساس نحوه نصب و شیوه قرارگیری روی لوله ها باهم متفاوت هستند.

 در روش کوپلی یا مهره ماسوله، لوله ها را به اندازه ی دلخواه خود برش می دهیم. این کار با استفاده از گردبر و یا قیچی می تواند انجام شود. در ادامه کار از کالیبر استفاده می کنیم. کالیبر ابزاری است که از آن برای عریض کردن لوله استفاده می کنیم.

از آن جایی که دیواره لوله برنده است، باید به این نکته توجه نمود که بعد از گشاد شدن لوله ها با استفاده از تیغه هایی که در انتهای همین ابزار قرار دارد، باید دیواره داخلی لوله را کونیک یا مخروطی نمود.

این کار با استفاده از یک حرکت چرخشی تیغه کالیبر انجام می گیرد. اگر این کار به درستی انجام شود، از آسیب و پاره شدن اورینگ لاستیکی که روی اتصال قرار دارد، جلوگیری می شود. توجه به این مرحله از مشکلات بعدی جلوگیری خواهد کرد. عدم دقت در این زمینه می تواند مشکلات جدی را ایجاد کند و فرآیند آب بندی به درستی انجام نشود.

بعد از انجام این مرحله ابتدا باید مهره اتصال مورد استفاده را از لوله عبور دهید و در ادامه حلقه را وارد سر لوله نماید. سپس می توانید لوله مورد نظر را وارد اتصال نمایید. بعد از انجام این مراحل در ادامه باید با استفاده از آچار مهره را محکم کنید. همان طور که دیدید این روش یکی از ساده ترین روش ها بود که نیازی به تجهیزات پیچیده ای نیز نداشت.

روش بعدی نیز از مراحل ساده ای تشکیل شده است. اما تفاوت آن با روش قبل در این است که در آن از تجهیزات خاص تری استفاده می شود.

در این روش نیز مانند روش قبلی باید پیش از انجام هر کاری لوله ها را کالیبره نمود. در این نوع از اتصالات چون مهره ای وجود ندارد بنابراین اتصالات پرسی سبک تر و ارزان تر می باشند. در مرحله بعد لوله باید وارد اتصال پرسی شود. حتما باید چک شود که لوله کاملا در حلقه ی استیل قرار گرفته است.

بعد از چک کردن سوراخ در انتهای حلقه استیل و اطمینان از قرارگیری لوله در محل صحیح خود می توان از دستگاه پرس هیدرولیکی برای پرس استفاده نمود. البته با پرس دستی نیز می توان حلقه را پرس نمود.

نکاتی که در زمان نصب لوله ۵ لایه باید به آن ها دقت نمود:

 • قبل از نصب مسیر مناسب را برای عبور لوله ها از سقف کاذب به سیستم بهداشتی مشخص نماییم.
 • مشخص کردن مسیر و نحوه ارتباط بین آبگرمکن و پیکیج با لوله های ۵ لایه
 • به هیچ وجه لوله ها در برابر نور بی واسطه و مستقیم خورشید قرار نگیرند.
 • نباید به لوله هایی که نصب می کنیم، بیش از اندازه وزن وارد شود.
 • از اورینگ های متفرقه استفاده نشود.

اگر در زمان نصب یا به هر دلیل دیگری اورینگ اتصالات پنج لایه دچار مشکل شده و یا گم شود باید حتما زا نمایندگی شرکت پنج لایه اورینگ اصل را تهیه نمود. به این دلیل که فقط اورینگ های اتصالات پنج لایه هستند که متناسب با لوله ها ساخته شده اند و مانند آن ها این توانایی را دارند که عملکرد مناسب در بازه زمانی طولانی داشته باشند.replica rolex daytona
یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام نصب به آن توجه نمود عدم قرار دادن وزن سایر تجهیزات لوله کشی روی لوله ۵ لایه است. اگر قبل از نصب لوله ها در فضای باز قرار دارند، نباید آن ها در معرض نور خورشید باشند. بنابراین باید از آن ها در برابر نور خورشید محافظت نمود.christian louboutin 629492 1 cl high heeled shoes for women

تماس با ما

با ما در ارتباط باشید.