معرفی اتصالات لوله پنج لایه

لوله پنج لایه همان طور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد، به دلیل طول عمر بالا، کیفیت مطلوب تر و بسیاری ویژگی های دیگر مدت هاست که در صنعت ساختمان مورد توجه و استفاده قرار گرفته است. اتصالات لوله پنج لایه را یم توان به راحیت و با آسودگی خیال مورد استفاده قرار داد. از آن جایی که هر نوع لوله ای اتصالات خاص خود را نیاز دارد، در ادامه به معرفی انواع اتصالات پنج لایه و ویژگی های هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

انواع اتصالات پنج لایه

برای این که بتوان سیستم لوله کشی را در دراز مدت استفاده نمود، نیازمند این هستیم که آن را آب بندی کنیم. با این کار از نشتی لوله ها جلوگیری می شود که در واقع مهم ترین قسمت کار انجام شده است. برای این که این اتفاق به درستی روی دهد باید از اتصالات مناسب برای این کار استفاده شود.

جنس لوله های پنج لایه ترکیبی از فلز در کنار پلیمر می باشد که در قالب لایه هایی در کنار یکدیگر قرار گرفته و یک ترکیب پنج لایه را شکل می دهند. اما در کنار آن ها اتصالات پنج لایه قرار می گیرند که از فلزات برنج و نیکل در ساخت آن ها استفاده شده است. تفاوت اصلی اتصالات لوله ۵ لایه در طریقه ی نصب کردن، روش قرارگیری روی لوله می باشد و بر این اساس از یکدیگر متمایز می شوند.

در زمان نصب لوله های پنج لایه ممکن است نیاز به انشعاب های فراوان داشته باشیم. در هر یک از این مسیرها ، ممکن است نیاز به تغییر در جهت و یا تغییر در سایز و اندازه لوله ها وجود داشته باشد برای انجام این تغییرات نیازمند استفاده از انواع مختلفی از اتصالات خواهیم بود.

روش نصب و نحوه قرار گرفتن اتصالات ۵ لایه با یکدیگر متفاوت بوده و بر این مبنا از یکدیگر متمایز می شوند.

اتصالات پرسی

از آن جایی که برای این که اتصالات به سادگی بر روی لوله ها آب بندی شوند، حلقه ای بر روی لوله قرار می گیرد. زمانی که لوله و اتصال پرسی در مجاورت هم قرار می گیرند، با استفاده از فشار، اتصال پرسی بر روی لوله پرس شده و به این شکل عملیات آب بندی انجام می شود. زماین که عملیات پرس کردن انجام می شود، عاج هایی که روی اتصالات پرسی است بر روی فرو رفته و اورینگ های کنار عاج ها از نفوذ آب جلوگیری کرده و آب بندی رخ می دهد.

اتصالات کوپلی لوله پنج لایه

اتصالات کوپلی لوله پنج لایه از سه قسمت تشکیل شده است. بدنه این اتصالات به دلیل این که برنج آلیاژی با ویژگی های فراوان و مطلوب است، از این آلیاژ ساخته شده و برای زیبایی نیز بر روی از آبکاری آلیاژ نیکل بهره برده شده است.

این اتصالات از آن جایی که از دو آلیاژ بسیار مرغوب ساخته شده، در مقابل بسیاری خوردگی، اکسید شدن، دمای بسیار بالای آب و .. بسیار مقوم بوده و می تواند برای هر دو سیستم للوه کشی گرم و سرد به راحتی مورد استفاده قرار گیرد.

قسمت دیگر این نوع از اتصالات لوله پنج لایه اورینگ می باشد که هدف از استفاده ی آن ها، ممانعت از نفوذ آب می باشد. این تجهیزات به راحتی دچار شکستگی نمی شوند و جنس مرغوبی داشته و در برابر گرما مقاوم هستند.

قسمت دیگر اتصالات یک حلقه می باشد که برای مهر کردن از آن استفاده می شود. این حلقه زماین که بدنه ی اتصالات در داخل لوله قرار گرفت، حلقه روی لوله قرار گرفته و آن را مهار می کند. این حلقه نیز از آلیاژ برنج ساخته شده و برای این که کیفیت آن بالاتر رود بر روی آن نیکل نیز آبکاری شده است.

اتصالات کوپلی پنج لایه

اتصال کوپلی دارای دندانه ها یا عاج هایی است که به شکل معکوس برای این که لوله در محل خود قرار گیرد، بر روی آن تعبیه شده است. علاوه بر این رزوه هایی نیز در انتهای عاج های اتصالات برای این که مهره ها بتوانند به آن ها پیچ شوند، قرار داده شده است. یک یاز مواردی که باید در هنگام تهیه اتصالات مورد نیاز به آن دقت نمود، سایز آن می باشد که توسط شرکت سازنده بر روی آن هک می شود. در ادامه اگر حتما می خواهید برند خاصی را تهیه کنید باید به آرم هک شده توسط آن شرکت بر روی محصول دقت کنید.

قیمت اتصالات کوپلی

قیمت تمام شده ی تجهیزات مورد نیاز به نوع و تعداد تجهیزات مورد نیاز بستگی دارد. انواع این اتصالات شامل مهره ماسوله، سه راهی، زانو، رابط می باشد که در این میان با توجه به نوع اتصالاتی که مورد نیاز است می توان از لیست قیمت آن ها را انتخاب نمود. این تجهیزات بر اساس درجه استاندارد و همچنین گرید که دارند دسته بندی شده و قیمت آن ها مشخص می گردد. برای این که از قیمت اتصالات کوپلی مطلع شوید می توانید به لیست قیمتی که برای آن ها تهیه شده و در لینک زیر قرار داده شده است مراجعه نمایید.

اتصالات کلمپی

در برخی موارد افزایش فشار آب به دلیل بالا رفتن قطر لوله ها به وجود آمد. بنابراین می بایست نوعی از اتصالات به کار گرفته شود که در برابر نفوذ آب مقاومت و قابلیت اطمینان بالایی داشته باشد. برای این منظور اتصالات کلمپی وارد بازار شدند. در این اتصالات از کمربندهای سفت کننده استفاده می شود و از مهره ها و حلقه ها که در روش های قبلی بیان شده استفاده نمی شود.

از آن جایی که ویژگی های اتصالات کلمپی قابل توجه است در ادامه آن ها را بیان می کنیم. این نوع اتصالات به راحتی نصب می شود و پس از نصب به راحتی امکان باز و بسته شدن مجدد آن ها بدون آسیب زدن وجود دارد. این نوع اتصالات به دلیل طراحی و تولید خوبی که دارد، بسیار محکم و مقاوم است.

 

تماس با ما

با ما در ارتباط باشید.