لوله و اتصالات پنج لایه – اتصالات کوپلی

اتصالات کوپلی یک نوع از اتصالات لوله پنج لایه هستند که از سه قسمت تشکیل شده اند که در ادامه توضیح داده می شوند:

بدنه اتصالات کوپلی

هر یک از اتصالات کوپلی در خروجی انشعاب خود دارای عاج های معکوس هستند که از آن ها برای نگهداشتن لوله ها در جای خود استفاده می شود. این نوع از اتصالات پنج لایه از جنس برنج است بنابراین دارای مقاومت بالایی است و علاوه بر مقاوم سازی سیستم لوله کشی برای زیباسازی از آلیاژ نیکل برای آبکاری آن استفاده شده است. رزوه هایی نیز برای این که مهره به آن پیچ شود در انتهای عاج های بدنه اتصال قرار دارد.

همان طور که اشاره شد این بدنه از جنس برنج و نیکل است.

برنج : این آلیاژ شامل درصدی از فلز مس و مقداری از فلز روی است. برنج هایی که از ترکیب روی و مس ساخته می شوند مقداری از عناصری چون آلومینیوم، قلع، منگنز، سرب، نیکل، سیلسیوم را دارند. ترکیب این عناصر معمولا از چهار درصد تجاوز نمی کند.

استفاده از آن ها باعث می شود تا خواص موجود در برنج بهبود پیدا کند. با استفاده از این مواد در برنج این امکان فراهم می آید تا برنج بتواند کاربردهای گسترده تر و بیشتری داشته باشد.

نیکل : این عنصر بسیار مقاوم و چکش خوار است. یک عنصر متشکل از ۲۸ فلز بوده و به نسبت کمیاب ، با ساختاری بلوری و براق و رنگ آن سفید و نقره ای است.این فلز شبیه به آهن و کبالت است از لحاظ خواص مغناطیسی و فعالیت های شیمیایی.

بدنه ی اتصالات از ترکیبات این فلزات استفاده می کنند و دلیل این امر نیز مقاوم بودن آن ها در برابر اکسید شدگی و منعطف بودن آن هاست.

اورینگ های اتصالات کوپلی

برای این که از نشت آب جلوگیری شود در یان نوع از اتصالات علاوه بر دو اورینگ پلاستیکی از آج های بدنه در اتصال نیز استفاده می شود که در گوشت درونی لوله در هر انشعاب فشره می شود و از این طریق یک اتصال کاملا مطمئن شکل می گیرد. از آن جایی که این مواد در معرض آب گرم نیز قرار خواهند گرفت. بنابراین نسبت به گرما مقاوم بوده و به راحتی دچار مشکل یا شکنندگی نمی شوند.

حلقه برنجی مهار لوله اتصالات کوپلی

این نوع از تجهیزات لوله و اتصالات پنج لایه در نهایت از حلقه ای از جنس برنج استفاده خواهد شد تا بتواند زمانی که بدنه ی اتصالات لوله پنج لایه در داخل لوله می رود از آن جایی که این حلقه ی برنجی بر روی لوله قرار می گیرد. در نهایت باعث می شود تا در بین حلقه و بدنه ی برنجی لوله مهار شود. این حلقه در زمان تولید به وسیله نیکل آبکاری می شود تا هم زیبا و هم مقاوم شود.

تماس با ما

با ما در ارتباط باشید.